Jakiego psa można posłać do ,,psiego przedszkola”?
Najważniejsze dla każdego właściciela psa powinno być to, aby pupil potrafił właściwie się zachowywać: nie tylko w domu, ale również podczas spacerów i kontaktów z innymi psami. I choć najlepszym momentem na rozpoczęcie szkolenia jest okres szczenięcy, do „psiego przedszkola” można posłać także starsze czworonogi. Przyjrzyjmy się bliżej, kiedy warto skorzystać z pomocy psiego behawiorysty.
Jakie zachowania powinny skłonić do posłania psa do „psiego przedszkola”?
Przedszkole dla psów uczy naszych czworonożnych przyjaciół podstaw dobrego wychowania. Podczas szkolenia psy uczone są pożądanych zachowań i reakcji: zarówno komend oraz sztuczek, jak i posłuszeństwa. Duże znaczenie ma również socjalizacja, dzięki której psiaki czują się swobodnie podczas spacerów i kontaktów z innymi psami. Psy uczą się także chodzenia na i bez smyczy, przywoływania, zachowania w obcych miejscach i wielu innych umiejętności.
Co ważne, do „psiego przedszkola” warto posłać szczeniaka, nawet jeśli nie przejawia negatywnych zachowań. Dzięki temu utrwalone zostaną te pozytywne – a psiak nie będzie sprawiał swoim właścicielom problemów w przyszłości. Bezwzględnie wizytę u psiego behawiorysty powinni rozważyć właściciele, których pupile przejawiają agresję w stosunku do innych zwierząt albo ludzi. Zaniepokoić powinny takie symptomy, jak: osowienie, apatia, lęk, nadpobudliwość, ucieczki podczas spacerów – szczególnie jeśli pojawiły się nagle.
Kształcenie zachowania psa i szkolenie dorosłych osobników z psim behawiorystą
Jak już wspomnieliśmy, w psim przedszkolu nie ma ograniczenia wieku – pies może być trzy-czteromiesięcznym szczeniakiem, a może być dorosłym osobnikiem. Najlepiej, jeśli otrzyma szkolenie pod okiem wykwalifikowanego trenera w okresie szczenięcym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nadrobić szkolenie później – szkolenia dla starszych psów oferuje m.in. hodowla owczarków francuskich Zefirowe Wzgórze ze Straszyna. I choć szkolenie dorosłego psa wymaga więcej zaangażowania i cierpliwości, możliwe jest dobranie takich metod nauki, które przyniosą najlepsze rezultaty.
Ważne jest jednak to, aby wybrać przedszkole, które oferuje szkolenie pozytywne. Jest to nowoczesna metoda, dzięki której można wzmocnić zachowania pożądane i wyeliminować te negatywne bez konieczności karania psa. Szkolenie pozytywne ma znaczną przewagę nad szkoleniem tradycyjnym, ponieważ jest dla psa zabawą i przyjemnością. Pozwala również zbudować więź pomiędzy zwierzęciem a właścicielem, co przyczynia się do lepszego zrozumienia jego zachowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana